تمیز کردن هد پرینتر

تمیز کردن هد پرینتر

پرینتر یکی از دستگاه‌های پرکاربرد در دنیای تکنولوژی و مشغله‌دار امروزی است و مانند خیلی از ماشین‌آلات و دستگاه‌های دیگر نیاز به رسیدگی و گاهی تعویض قطعات دارد. در نتیجه انتخاب دستگاه کپی‌ با کیفیت یکی از مهمترین دغدغه‌های زمان حال تلقی می‌شود. خرید دستگاه کپی کونیکا نه تنها با کیفیت، بلکه به این دغدغه نیز پاسخ خواهد داد. هد پرینتر یکی از قطعات و به اصطلاح قلب دستگاه پرینتر محسوب می‌شود و رسیدگی درست به آن باعث افزایش عمر و کارایی دستگاه شما خواهد شد.

هد پرینتر چیست؟

هد پرینتر را می‌توان به عنوان مهمترین بخش پرینترهای جوهر افشان در نظر گرفت و وظیفه آن انتقال جوهر روی انواع کاغذها و مواد چاپی است. هد پرینتر انواع متفاوتی دارد ولی یکی از مهم‌ترین آن‌ها پرینتر جوهر افشان است که به دلیل استفاده از هد و دقت بسیار زیاد محبوب است. در این نوع پرینترها جوهر از طریق منفذهای ریزی که بر روی هد قرار دارد خارج شده و روی کاغذ پرینت انجام می‌شود.

نحوه کار هد پرینتر چگونه است؟

همان‌طور که گفته شد در هد پرینتر منفذهای ریزی جهت خروج جوهر بر روی کاغذ و یا صفحه چاپ صورت می‌گیرد. این جوهر می‌تواند چاپ را به صورت سیاه و سفید و یا حتی رنگی، فقط با داشتن جوهر سه رنگ اصلی قرمز زرد و آبی انجام دهد. از طرفی یک رنگ سیاه خاص را می‌توان در هد پرینتر قرار داد تا بتواند چاپ عکس‌های سیاه رنگ را انجام دهد.

برای چاپ حرفه‌ای عکس‌ها از چاپگرهای خاص‌تری که دارای شش رنگ مجزا استفاده می‌شود که علاوه بر رنگ‌های قبلی که شامل رنگ‌های اصلی و رنگ مشکی هستند، دارای دو رنگ قرمز روشن و آبی روشن می‌باشند. ولی چون این نوع پرینترها و یا چاپگرها برای کارهای خاصی استفاده می‌شوند بیشتر از پرینترهای جوهر افشان بهره می‌گیریم چون هم به صرفه‌تر هستند و از طرفی کیفیت مناسبی هم دارند.

انواع هد پرینترها

پرینترهای دی او دی پرینترهای الکترونیکی و پیشرفته‌ای هستند که با داشتن تعداد زیادی منفذ و روزنه برای پرتاب جوهر کار را بسیار راحت کرده‌اند.

انواع هد پرینترها

 •  هد پیزو و یا هد پرینترهای اپسون

 این نوع پرینترها دارای دو فرمت هستند. فرمت ۴ رنگ و فرمت ۶ رنگ در این نوع پرینترها استفاده می‌شود. ولی نکته حائز اهمیت آن است که این نوع پرینترها از گرما برای خروج جوهر از منفذها استفاده نمی‌کنند و در عوض از تکنولوژی جدیدتری استفاده می‌کنند که هد پرینتر این نوع پرینترها دارای لایه نازک از فیلم هستند که با قرار گرفتن در معرض بارهای الکتریکی موجب ارتعاش فیلم و پیچ و خم و انعطاف‌پذیری آن می‌شود و در نتیجه با تحت فشار قرار گرفتن منفذها جوهر از آن‌ها خارج و روی صفحه مورد نظر قرار می‌گیرد.

باید توجه داشت که این انعطاف و سرعت لرزش‌های تولید شده باعث افزایش دقت این نوع پرینترها و چاپ با کیفیت‌تری می‌شود. این نوع پرینترها بسیار مقاوم و اگر در انتخاب جوهر وسواس به خرج دهید، همیشه چاپ‌های مفیدی خواهید داشت.

 •  هد پرینترهای حرارتی و یا اچ پی و کانن

این نوع پرینترها که به آن‌ها پرینترهای کریستالی نیز می‌گویند. جوهر با استفاده از روزنه‌های متعدد بر روس کاغذ و یا صفحه چاپی قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که چاپگرهای امروزی حدود ۴۰۰ منفذ چاپی هستند که در هر کانال منفذی میزان جوهر خارج شده می‌تواند به ۴ تا ۵ لیتر پیکو برسد که جز بهترین چاپگرها محسوب می‌شود.

در هر کانال نازل و یا کانال منفذی عناصر گرمایشی ای وجود دارد که می‌توانند تا ۳۰۰ درجه گرم شوند و با این گرما و ایجاد کشش الکتریکی در زمان بسیار کوتاه کمتر از ۱۰۰ میکرو ثانیه جوهر از کانال بیرون زده و روی کاغذ و یا صفحه حساس قرار می‌گیرد.

 فیوزینگ همین قطعه گرماده در فرایند چاپ می‌باشد و این گرما باعث ذوب شدن تونر و قرارگیری آن روی کاغذ می‌شود. باید توجه داشت که در فیوزینگ دستگاه کپی کونیکا به جای لامپ المنت گرم‌کننده و به جای هات رولر را هم فیوزر فیلم گرفته است؛ ولی پرس رولر تغییری نکرده است. باید توجه داشت که این نوع جوهرافشان‌های اچ پی و کانن و حتی برادر از فرایند چاپ حرارتی بهره گرفته و به دلیل سرعت بالا و کیفیت خوب توانایی رقابت با هد پرینترهای پیزو را دارند. ولی با توجه به این که این پرینترها فقط از جوهرهای پایه استفاده می‌کنند می‌توان از آن‌ها در مصرف خانگی استفاده کرد و مصرف صنعتی آن‌ها، آن‌قدر گسترده نخواهد بود.

علل گرفتگی هد پرینتر

از جمله عواملی که باعث گرفته شدن هد می شود به موارد زیر می توان اشاره داشت:

 • عدم استفاده طولانی
 • استفاده از جوهر غیراستاندارد و بی‌کیفیت
 • تکنولوژی متفاوت پرینترهای جوهر افشان
 • عدم تمیز کردن پرینتر و رسیدگی به آن
 • استفاده مداوم و استراحت ندادن به دستگاه
 • استفاده از شوینده‌ها
 • استفاده از مکش

از کجا بفهمیم که هد پرینتر نیاز به تمیز کردن دارد؟

بدیهی است که هر وسیله‌ای نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد و پرینترها هم از این موضوع مستثنا نیستند؛ بنابراین دانستن روش‌های تمیز کردن هد پرینتر بسیار ضروری است. همان‌طور که گفته شد هد پرینتر قسمتی بسیار مهم در پرینتر محسوب می‌شود و برای مراقبت از آن باید در صورت نیاز تعمیراتی انجام داد. در نتیجه باید بدانیم که چه زمانی هد پرینتر خود را تمیز کنیم. همچنین برای خرید اینترنتی تونر شارژ کونیکا 452 اورجینال کلیک نمایید.

 1. نشانه ۱: اگر در هنگام چاپ متوجه شدید که سطح جوهر طبیعی است ولی برگه خالی چاپ می‌شود به احتمال زیاد مشکل از هد پرینتر است و باید توجه داشته باشید که جوهر درون هد پرینتر خشک نشده باشد. در این صورت باید اقدام به تمیز و تعمیر کردن آن بگیرید.
 2. نشانه ۲: در صورتی که متن یا هر چیزی که تصمیم با چاپ آن گرفته بودید به صورت محو و تار از پرینتر خارج شود می‌تواند نشانه بزرگی برای تمیز کردن و یا حتی تعمیر هد پرینتر شما باشد. باید به این نکته دقت داشت که فقدان یکی از رنگ‌های مورد نیاز در پرینتر شما می‌تواند باعث تشدید این موضوع شود و کارتریج کار نقطه‌ای خود را نمی‌تواند به درستی انجام دهد؛ بنابراین رسیدگی به آن ضروری است.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که هر تفاوتی صرفاً به دلیل نیازمندی دستگاه به تمیز و تعمیر شدن نیست و از تمیزکاری‌های بیهوده باید خودداری شود تا عمر دستگاه افزایش بیابد.

از کجا بفهمیم که هد پرینتر نیاز به تمیز کردن دارد؟

روش‌های تمیز کردن هد پرینتر:

قبل از اقدام به تمیزکاری، باید از نیازمندی دستگاه به این تمیزکاری همطمئن باشید و نکات تمیز کردن هد چاپگر و یا پرینتر را بدانید تا از اتلاف وقت و هزینه و هدر رفتن عمر دستگاه خود جلوگیری کنید. در این صورت قبل از هر اقدامی باید تست نازل بگیرید.

نحوه گرفتن تست نازل

تست نازل به کمک روش های زیر انجام می شود و بعد از گرفتن تست نازل در صورت نیاز اقدام به تمیز کردن هد پرینتر می‌کنیم.

 • از طریق کنترل پنل پرینتر
 • از طریق تنظیمات سودمندی یا اوتیلیتی

تمیز کردن هد پرینتر به صورت دستی:

برای این روش باید یک بطری آب و یک پارچه و یا حوله بدون پرز در اختیار داشته باشید.

 1. در ابتدا پرینتر را خاموش کرده و اطمینان حاصل کنید که از برق کشیده شده باشد.
 2. پرینتر را باز کنید و کارتریج‌ها را بیرون بیاورید.
 3. بعد از کارتریج‌ها حتماً سینی‌ای که کارتریج‌ها در آن قرار می‌گیرند را نیز که یونیت هد چاپ است را بیرون بکشید و توجه داشته باشید که چند سوراخ در زیر آن وجود دارد.
 4. بعضی مدل‌های پرینتر مانند اچ پی هد چاپ بر روی کارتریج قرار دارد. در این صورت در پرینتر شما اصلاً سینی‌ای وجود نخواهد داشت بنابراین از انجام دادن مراحلی که در آن‌ها تمیز کردن سینی قرار دارد می‌تواند عبور کنید.
 5. پارچه را با بطری آبی که از قبل آماده کرده بودید مرطوب کنید.
 6. با استفاده از پارچه مرطوب سطح اتصالات الکتریکی را تمیز نموده تا اگر جوهر خشک شده‌ای راه منفذها را مسدود کرده است تمیز شود. تا زمانی که دیگر لکه جوهر جدیدی بر روی پارچه ظاهر نشود ادامه دهید و سطح را به طور کامل تمیز کنید. همان‌طور فراموش نکنید که به تمیزی اتصالات الکتریکی توجه کنید.
 7. در صورت برداشتن یونیت چاپ برای تمیز کردن آن و رهایی که جوهرهای خشک شده‌ای که پاک نشده‌اند، می‌توانید از آب کم عمق استفاده و دستگاه را در آن قرار دهید. این فرایند باید حدود 5 دقیقه طول بکشد. برای اطمینان از باقی نماندن هیچ گونه جوهری هد چاپ را روی حوله‌ی کاغذی قرار بدهید و کاملاً خشک کنید و توجه داشته باشید که هد پرینتر حتماً باید خشک باشد و سپس درون دستگاه قرار بگیرد.
 8. بعد از اتمام مراحل می‌توانید مجدداً تست نازل انجام دهید و کیفیت را بسنجید.

تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار

تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار:

تمیز کردن پرینترهای اچ پی به صورت خودکار رایج‌تر می‌باشد برای این کار باید طبق مراحل پیش بروید.

از منوی استارت وارد کنترل پنل شوید سپس آیکون دیوایس و پرینترها را بیابید و آیکون مربوطه را بفشارید. بعد از انتخاب پرینتر مورد نظرتان که به دستگاه متصل است کلیک راست کرده و پراپرتیز را انتخاب کنید. تب هارد ور را انتخاب کرده و روی پرینتر مورد نظر خود کلیک کنید و پنجره تول باکس برای شما باز خواهد شد و در آخر باید گزینه کلین یا کلین کارتریدجز را انتخاب کنید. برای خرید تونر فابریک 452 اورجینال نیز می‌توانید کلیک نمایید.

تمیز کردن پرینترها به صورت خودکار حدود یک تا دو دقیقه زمان می‌برد ولی حتماً به دستگاه خود استراحت داده و مجدداً اقدام به کار کنید.

نکته دیگر که لازم به ذکر است این است که اگر روش خودکار دفعه اول برای شما جواب نداد دو سه بار آن را تکرار کنید و اگر مجدداً جواب نگرفتید روش دستی را امتحان کنید و در صورت نبود آیکون‌های مورد نظر حتماً به دفترچه راهنمای پرینتر خود مراجعه کنید.

نحوه تمیز کردن پرینترهای جوهر افشان با کامپیوتر:

پرینترهای اپسون به دلیل پیشرفته بودن ساز و کاری متفاوت را می‌توان برای آن‌ها به کار برد. علاوه بر آن امروزه پرینترهای پیشرفته را می‌توان به پرینترهای اپسون نزدیک‌تر دانست.

برای تمیز کردن هد پرینتر جوهر افشان اپسون، باید بیشترین توجه را به آلارم پایین بودن جوهر داشته باشید. اگر این آلارم در حال چشمک زدن و یا به صورت دائم روشن باشد بدون چک نازل می‌توان اقدام به تعویض کارتریج جوهر کرد؛ زیرا واضح است که جوهر دستگاه تمام شده است.

در صورتی که آلارم جوهر خاموش بود می‌توانید دکمه آن را حدود سه ثانیه نگه دارید و فرایند تمیز کردن را آغاز کنید و ولی نکته خیلی مهم این است که اگر آلارم جوهر شروع به چشمک زدن کرد حتماً دستگاه را خاموش کنید تا آسیبی به پرینتر وارد نشود.

هنگامی که چشمک زدن آلارم متوقف شد دوباره نازل را چک کرده و از تمیزی آن اطمینان حاصل کنید.

اگر متوجه شدید که هد پرینتر هنوز مشکل دارد فرایند را دوباره تکرار کنید و فراموش نکنید که به دستگاه حتی به مدت یک شبانه روز استراحت دهید.

سخن آخر:

در این مطلب از هد پرینتر گفتیم که جرئی اصلی از پرینترها محسوب می‌شوند. با انواع پرینتر، علل گرفتگی هد پرینتر و روش‌های رفع آن به صورت خودکار و حتی دستی آشنا شدیم و دریافتیم که در چه مواقعی هد پرینتر نییاز به تمیز شدن، تعمیر و حتی تعویض دارد. در انتها لازم به ذکر است که فروشگاه اینترنتی تهران کونیکا تمامی تجهیزات مصرفی و قطعات یدکی پرینترهای نام آشنای دنیا را به فروش می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *